Relacja z IX Konferencji Naukowej PIA ,,Prawo w Biznesie"
AktualnośćW dniu 28 listopada 2024 roku odbyła się 9. edycja corocznej Konferencji Naukowej organizowanej przez Pomorską Izbę Adwokacką w Gdańsku we współpracy z Naczelną Radą Adwokacką oraz Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
W tym roku zaproponowaliśmy podjęcie dyskusji o aktualnych wyzwaniach w obszarze prawnej obsługi biznesu oraz regulacjach prawnych mających wpływ na prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej w Polsce. Konferencja podzielona była na trzy tematyczne panele: Legal Compliance, Legal Design i Legal Tech. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono przedstawicieli świata prawa, biznesu i technologii, tworząc przestrzeń do dyskusji o kluczowych wyzwaniach współczesnego biznesu w kontekście prawnym.
Uczestników Konferencji przywitali Dziekan Wydziału Prawa i Administracji dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG oraz Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku adw. Bartosz Golejewski, którzy uroczyście otworzyli wydarzenie. W części oficjalnej głos zabrał I Wicewojewoda Pomorski Pan Emil Rojek.
Wykład inaugurujący zatytułowany ,,Bezpieczeństwo, compliance i odpowiedzialność zawodowa a nowe technologie w biznesie prawniczym” wygłosił adw. Andrzej Zwara, członek Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Drugi z wykładów wstępnych zatytułowany ,,Wolimy pytać, niż szukać - co to znaczy dla prawników?” wygłosił Pan Marcin Zręda, przedstawiciel partnera technologicznego Konferencji - Wolters Kluwer Polska.
Moderatorem pierwszego panelu Legal Compliance była adw. Małgorzata Głódkowska. Jako pierwszy, głos zabrał adw. Mikołaj Śniatała z Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. W swoim wystąpieniu przybliżył Uczestnikom Konferencji zmiany w obsłudze prawnej biznesu, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej złożona i interdyscyplinarna, a od adwokatów oczekuje się elastyczności, responsywności oraz głębszego zrozumienia potrzeb biznesowych klientów. Druga z keynote speaker’ów, dr hab. Hanna Wolska, prof. UG, wygłosiła prelekcję na temat małoletnich przedsiębiorców oraz możliwości samodzielnego i skutecznego prowadzenia przez osobę małoletnią działalności gospodarczej w Polsce i Europie. Następnie swoimi doświadczeniami w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców podzielili się paneliści. Adw. dr Łukasz Wydra (Izba Adwokacka w Warszawie) przybliżył realia pracy adwokata jako prawnika in-house. Adw. dr Michał Bieniak (Izba Adwokacka w Warszawie) podkreślił znaczenie umiejętności miękkich w skutecznym budowaniu relacji z klientami - w dynamicznie zmieniającym się środowisku prawnym, rozwijanie tych umiejętności jest równie istotne, co pogłębianie wiedzy merytorycznej. Adw. dr Kamil Szmid (Izba Adwokacka w Warszawie) wyjaśnił jak ważne jest doświadczenie procesowe przy konstruowaniu umów gospodarczych, w szczególności w kontekście możliwości identyfikacji potencjalnych ryzyk prawnych i przygotowaniu takich postanowień umownych, które stwarzają szanse na pomyślne rozstrzygnięcie ewentualnych sporów sądowych w przyszłości. Adw. Michał Roszczynialski (Pomorska Izba Adwokacka) zwrócił uwagę na największe wyzwania dla adwokatów obsługujących przedsiębiorców w związku z koniecznością ciągłego monitorowania zmian w prawie oraz przedstawił sprawdzone narzędzia i strategie, które pozwalają na wyeliminowanie ryzyka regulacyjnego. Na zakończenie panelu adw. rz. pat. Monika Witkowska (IP Centrum) podkreśliła jak kluczową rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej i wartości przedsiębiorstwa odgrywa ochrona własności intelektualnej, szczególnie w erze innowacji i cyfryzacji. W podsumowaniu panelu zwrócono uwagę na to, że adwokaci coraz częściej pełnią rolę nie tylko doradców prawnych, ale także strategicznych partnerów w biznesie, wspierając przedsiębiorstwa w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, zarządzaniu ryzykiem oraz rozwiązywaniu konfliktów.
Po przerwie kawowej rozpoczął się drugi panel ,,Legal Design” prowadzony przez adw. dr Annę Bober-Kotarbińską, podczas którego kompleksowo została omówiona tematyka nowoczesnego podejścia do projektowania usług prawnych i dokumentów, które uwzględniają potrzeby użytkownika i dążą do większej przystępności prawa. Jako pierwsza głos zabrała dr Dorota Płuchowska (Uniwersytet SWPS we Wrocławiu), która w swoim wystąpieniu przybliżyła Uczestnikom jak legal design (thinking) zmienia świat prawa. Następnie adw. Karolina Krawczyk (Izba Adwokacka w Warszawie) w ciekawy i inspirujący sposób odpowiedziała na pytanie, które stało się osią jej wystąpienia - ,,Czy adwokaci mogą być skutecznymi partnerami dla swoich klientów bez transparentnej i zrozumiałej komunikacji?”. Wystąpienia panelistek Pani Justyny Zandberg-Malec (Wardyński i Wspólnicy), adw. Katarzyny Krzywickiej (Izba Adwokacka w Warszawie) oraz adw. Ingi Skowrońskiej (Uniwersytet SWPS we Wrocławiu) koncentrowały się na omówieniu i przedstawieniu sposobów wykorzystania zasad design thinking, przejrzystości językowej i wizualnych narzędzi komunikacji, które mogą uczynić skomplikowane zagadnienia prawne bardziej zrozumiałymi dla klientów i partnerów biznesowych. Dyskusja podkreślała, że Legal Design to nie tylko estetyka, ale także skuteczność, która poprawia relacje z klientami, buduje zaufanie oraz w konsekwencji - przyczynia się do lepszego przestrzegania prawa.
W trzecim panelu moderowanym przez adw. Paulinę Rzeszut (Instytut Legal Tech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej), Prelegenci podejmowali tematykę wpływu technologii na branżę prawniczą, omawiając nowoczesne narzędzia i rozwiązania wspierające codzienną pracę adwokatów oraz zarządzanie kancelariami. Panel rozpoczął się od wystąpienia dra hab. Przemysława Polańskiego, prof. ALK, którego wystąpienie „Rozwój Legal Tech w Polsce” dotyczyło tempa i kierunków wdrażania technologii w polskim sektorze prawniczym oraz wyzwań, jakie towarzyszą temu procesowi. Drugi z keynote speakerów dr inż. Rafał Prabucki (UŚ Centrum CYBER SCIENCE) omówił potencjał sztucznej inteligencji (AI) w transformacji zawodu prawnika oraz dylematy związane z jej zastosowaniem. Wśród panelistów znaleźli się eksperci Instytutu Legal Tech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej - adw. Michał Trzecki, adw. Piotr Krzak i adw. Robert Cholewa, którzy przedstawili przykłady narzędzi Legal Tech dostępnych na polskim rynku, takich jak platformy do automatyzacji umów, systemy zarządzania kancelarią czy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji wspierające analizę danych prawnych. Adw. Magdalena Stec przedstawiła możliwości ,,Cyfrowej Kancelarii” - programu stworzonego dla adwokatów przy współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej i Wolters Kluwer Polska - jako narzędzia, który zmienia sposób pracy każdego prawnika.
Po raz kolejny Konferencja Naukowa Pomorskiej Izby Adwokackiej okazała się dużym sukcesem zarówno naukowym, jak i organizacyjnym. Prelegenci, Goście i Uczestnicy wydarzenia chwalili wysoki poziom merytoryczny wystąpień oraz ważną i wysoce aktualną tematykę. W Konferencji łącznie wzięło udział niespełna 250 Uczestników - przedstawicieli środowiska prawniczego, ale też samorządów terytorialnych, samorządów zawodowych oraz stowarzyszeń zrzeszających pracodawców i lokalnych przedsiębiorców. Samo wydarzenie stanowiło tym samym platformę dyskusji różnych środowisk oraz wzajemnej wymiany wiedzy i doświadczeń.
Dziękujemy raz jeszcze Współorganizatorom i Partnerom wydarzenia - Wydziałowi Prawa i Administracji UG, Naczelnej Radzie Adwokackiej, Instytutowi Legal Tech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Wolters Kluwer Polska za zaufanie i wsparcie dla naszego przedsięwzięcia. Dziękujemy również Patronom Honorowym: Prezesowi Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysławowi Rosatiemu, Ministrowi Rozwoju i Technologii Krzysztofowi Paszyk, Wojewodzie Pomorskiej Pani Beacie Rutkiewicz, Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Struk, Prezydentce Miasta Gdańsk Pani Aleksandrze Dulkiewicz, Prezydentce Miasta Sopotu Pani Magdalenie Czarzyńskiej-Jachim oraz Prezydentowi Miasta Gdyni Pani Aleksandrze Kosiorek.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do szerokiego grona patronów wydarzenia: Rzeczniczce Małych i Średnich Przedsiębiorców Pani Agnieszce Majewskiej, Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Fundacji Gospodarczej, Pomorskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa, Związkowi Pracodawców Pomorski Klub Biznesu, IP Centrum im. H.Grocjusza, Pracodawcom Pomorza, Instytutowi Metropolitalnemu, Centrum Prawa Nowych Technologii UG, Palestrze Pismo Adwokatury Polskiej oraz Komisji ds. Sekcji Tematycznych przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Dziękuję Członkom Komitetowi Organizacyjnemu za pracę i zaangażowanie:
adw. dr Annie Bober-Kotarbińskiej (koordynatorce ds. programowych Konferencji)
adw. Agnieszce Bzomie-Żebrowskiej
adw. Robertowi Czarnocie
adw. Aleksandrze Lubowskiej
Do zobaczenia za rok!
Adw. Małgorzata Głódkowska
Przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej
przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku